شتابدهنده چیست؟

اگر وارد دنیای کسب و کار شده باشید حتما واژه شتابدهنده و شتابدهی را زیاد شنیده اید. ولی اگر میخواهید دقیقتر با تعریف این اصطلاح آشنا شوید در این مقاله با ما همراه باشید.

وقتی صحبت از ایده و کسب و کار می­شود اولین نیازی که به ذهن ما برای به نتیجه رسیدن یک ایده خطور می­کند سرمایه مادی برای شروع است.

اما این تنها نیاز تبدیل یک ایده به استارتاپ نیست. شاید مهمتر از سرمایه، وجود امکانی برای آموزشهای موثر در زمینه کسب وکار، حمایت های مشاوره­ای و استفاده از امکانات شبکه­سازی با افراد دارای تجربه در حوزه کسب و کاری مورد نظر است.

شتابدهنده­ها، علاوه بر حمایت مالی، این مزایا را برای شما دارند.

 

نحوه کار شتابدهنده­ها چگونه است؟

کار اصلی شتابدهنده یا accelator  ها سرمایه­گذاری روی ایده­های نو و خلاقانه است. این سرمایه­گذاری مواردی از قبیل منتورینگ و ارائه مشاوره به استارتاپ، تامین نیازهای مالی، کمک به تکمیل تیم­ها، ارائه آموزشهای لازم و تسهیل استفاده از امکانات مختلف را شامل می­شود.

شتابدهنده­ها به صاحبان یک ایده کمک می­کنند و فضایی را ایجاد می­کنند که ایده خود را در بهترین مسیر تجاری شدن و تبدیل به یک کسب و کار موفق پرورش دهند.

به‌طور کلی شتابدهنده‌ وظیفه دارد کسب‌وکارهای نوپای منتخب خود را در زمانی بین 3 تا 12 ماه (بسته به نوع کسب‌وکار و قوانین داخلی شتابدهنده‌) با انواع سرویس‌ها حمایت کند. این حمایت در بیش‌ترِ موارد به‌صورت تأمین منابع مالی است و گاهی به‌شکل‌های دیگری مثل فضای کار اشتراکی یا اختصاصی، دوره‌های آموزشی، مشاورۀ کسب‌وکار، خدمات رفاهی در محل کار و… به استارتاپ‌ها ارائه می‌شود. درواقع زمانی که استارتاپ از نظر شتابدهنده‌ تأییدِ ‌صلاحیت می‌شود، قراردادی حقوقی بین دوطرف شکل می‌گیرد که در آن شتابدهنده‌ متعهد می‌شود درقبال ارائۀ امکانات لازم، نتایجی را که کارشناسان تعیین‌ کرده‌اند از استارتاپ انتظار داشته باشد.

چرا باید برای تحقق ایده خود از شتابدهنده­ها کمک بگیریم؟

دو تیم مختلف را در نظر بگیرید که هر دو از نظر قوی بودن ایده، میزان نوآوری، صرفه اقتصادی و … در سطح واحدی قرار دارند. فرض کنید یکی از تیمها با شتاب­دهنده همکاری داشته و دیگری از این امکان بی بهره است. با مقایسه این دو می­بینیم تیمی که تحت حمایت شتاب­دهنده بوده در دستیابی به موفقیت و تحقق اهداف خود سرعت و شتاب بیشتری داشته و سریعتر و با ریسک کمتر مراحل مختلف کسب و کاری خود را پشت سر گذاشته است.

شتابدهنده­ها همنچنین در تعیین هویت  مشتری­های هدف و تامین منابعی مانند سرمایه و نیروی کار به صاحبان ایده­ها یاری می­رسانند. یکی از بزرگترین فرصتها که برای افراد ایجاد می­شود ارتباط و اتصال با شبکه­ای از متخصصین، کارآفرینان، سرمایه­گذاران و مشاوران مجرب کسب و کار است.

چالش­های مالی، فکری، رفتاری، بازارشناسی و ترسیم صحیح مدل کسب و کار از مهمترین مشکلاتی هستند که کسب و کارهای نوپا با آنها روبرو می­شوند. این چالش­ها قابل برطرف شدن هستند ولی در بیشتر موارد سبب می­شوند استارتاپ­ها با شکست روبرو شوند. بیشترین دلیل تاثیر چالش­های موجود در شکست سریع استارتاپ­ها نداشتن تجربه کافی و نداشتن حمایت کننده است. شاید فکر کنید حمایت مالی بزرگترین مشکل یک استارتاپ است. اما تجربه نشان داده هچند مشکلات مالی می­تواند اولین جرقه­های شکست یک استارتاپ باشد، اما مشکل عمده عدم حمایت و تجربه کم در زمینه­های فکری، بازارشناسی، شناخت جامعه هدف و مواردی از این دست می­باشد. در واقع شتابدهنده به استارتاپها کمک می­کند مدیریت مالی پروزه خود را بدرستی انجام دهند و در کوتاهترین زمان درآمدهای خود را حداقل به سطح برابر با هزینه­ها برسانند.

شتابدهنده در کنار ایده­ها یک بازی برد-برد:

علت محبوبیت شتابدهنده­ها در سالهای اخیر این است که یک بازی دو سر برد برای هم سرمایه­گذارها و همچنین استارتاپ­ها به شمار می­رود از یک طرف، کسب و کارهای نوپا لازم نیست برای بدست آوردن منابع مالی، انسانی یا … سر درگم باشند و از طرف دیگر، شتابدهنده­ها فضایی مناسب برای اعتماد سرمایه­گذاران به ایده هاست. چرا که در شتابدهنده، کارشناسان خبره صلاحیت استارتاپ­ها را تایید می­کنند و در کنار جذب سرمایه برای آن، خدمات حمایتی دیگری مقل آموزش را هم در اختیارشان قرار می­دهند.

مزایای حضور در شتابدهنده:

کسب و کارهای زیادی تا کنون با حضور در کنار شتابدهنده­ها توانسته­اند از استارتاپی ساده به کسب و کاری بزرگ تبدیل شوند. این همکاری مزایای مختلفی دارد از جمله:

حمایت همه جانبه: شروع فرایند پر چالش راه اندازی یک کسب و کار نیاز به حمایتهای گوناگون در زمینه­های مختلف دارد. برخی مشکل منابع انسانی دارند و برخی دیگر از نداشتن مکان رنج می­برند. شتابدهنده­ها امکانات مناسبی برای پوشش دادن این نقاط ضعف دارند و این فرایند را برای کارآفرینان جوان و مستعد ساده­تر خواهند کرد.

اولویت­بندی و برنامه­ریزی مناسب: داشتن بهترین برنامه­ریزی و اولویت بندی انجام آنها برای یک کارآفرین جوان مار ساده_ای نیست. در حالی که وقتی شتابدهنده­ها وارد عمل می­شوند، برای تمام بخش­های استارتاپ، برنامه­ای دقیق و حساب شده می­ریزند. بر نامه­ای که در آن پکیج کاملی از فعالیتهای مفید و هدفمند به اعضای تیم ارائه می­شود و از سردرگمی آنها جلوگیری می­کند.

برقراری ارتباط بین استارتاپ و سرمایه­گذار: شتابدهنده­ها با شبکه­های ارتباطی خود با سرمایه­گذاران، ایده­های پذیرفته شده و مدل­های کسب و کاری تایید شده را به آنها معرفی می­کند و با روشهای خود برای استارتاپهای واجد شرایط جذب سرمایه می­نماید.

منتورهای باتجربه و حرفه­ای در کنار استارتاپ­ها: شما با پیوستن به یک مرکز شتابدهی از امکان استفاده از مشاوره، کمک و تجربه دیگرا نبرخوردار خواهید بود. منتور کسب و کار با مربی آموزشی تفاوت دارد. او فرد با تجربه ای است که سالها در یک حوزه مشخص فعالیت داشته، و شکستها و موفقیتهای زیادی را تجربه کرده است. و این تجربیات برای کارآفرینان جوان ارزش زیادی دارند.

کمک به توسعه مهارتهای مورد نیاز: موفقیت در یک کسب و کار نیازمند یادگیری مهارتهای مختلفی چون، بازاریابی، ارتباطات، امور مالی، برخی مهارتهای فردی و خصوصا مهارتهای نرم است. شتابدهنده­ها برنامه­های منظم و مختلفی برای آموزش این مهارتها به شما بصورت دسته جمعی و خصوصی دارند.

مدیریت ریسک­ها: کسب و کارهای جدید در ابتدای کار بسیار شکننده و حساسند و با هر اشتباه کوچکی ممکن است از هم پاشیده شوند. بنابراین یکی از نیازهای اساسی کارآفرینان مهارت مدیریت ریسک است. شتابدهنده ریسکهای فعلی و احتمالی کسب و کار شما را بررسی می­کند و شما را برای پیدا کردن راه حلی برای مقابله با آنها راهنمایی می­کند.

شبکه­سازی: شتابدهنده­ها امکان مناسبی برای آشنا شدن کارآفرینان، تیم­ها و سرمایه­گذاران در حوزه­های تخصصی هستند. لین ارتباطات بسیار ارزشمند هستند.

شتابدهنده روشا،

شتابدهنده روشا بصورت تخصصی در زمینه­های روانشناسی، علوم تربیتی، نوآوری­های اجتماعی و پرورش استعداد فعالیت می­کند. فضای شتابدهی در ایران تاکنون و به تبع سایر کشورهای جهان بیشتر در حوزه­های علوم مهندسی، فناوری و اختراعات فیزیکی توسعه یافته است. شتابدهنده روشا با فعالیت در این حوزه­های تخصصی علوم انسانی، یکی از سردمداران ترویج و اشاعه فرهنک و پرورش استعداد فرزندان ایران زمین خواهد بود

از همه شما عزیزان که در این حوزه­ها دارای ایده و دغدغه هستید دعوت می­شود با شتابدهنده روشا در ارتباط باشید.